Będę mamą, będę tatą - jestem rodziciem.

Dnia 04.04.2019r. w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Drawsku Pomorskim odbył się Dzień Otwarty pt.”Będę mamą, będę tatą- jestem rodzicem”                 

Tematy wykładów:

  1. „Zmiany rozwojowe u osoby dorosłej spodziewającej się dziecka”- psycholog Artur Madera.
  2. „Mama po porodzie-czego może się spodziewać i dlaczego może czuć się źle”-psycholog Izabela Madera.

3.’’Psychologiczne aspekty karmienia piersią”- psycholog Jolanta Pappelbon.

4.’’Rozwój mowy”- dyrektor, logopeda Wioletta Kubik.

Prowadzone były również indywidualne konsultacje z socjoterapeutą, logopedą, pedagogiem i psychologiem.

Wielu dorosłych ludzi obawia się odpowiedzialności jaką niesie za sobą decyzja  o dziecku. Nic w tym dziwnego, gdyż rodzicielstwo jest odpowiedzialnym zajęciem na całe życie!

Prawda jest taka, że dziecko zmienia nasze życie. Niby wszyscy to wiemy, ale każdy  z osobna jest tym faktem zaskoczony. Trudno bowiem przewidzieć skalę tego zjawiska, dopóki nie ujrzymy naszego małego bohatera i nie zaczniemy z nim budować swojej codzienności.

Dlaczego bohatera? Bo ta kruszynka ważąca średnio 3500g. pozwala nam dojrzeć.

Jako rodzice nierzadko sądzimy, że to my opiekujemy się maleństwem, ono nas potrzebuje, bez nas nie dałoby sobie rady. I jest to prawda… ale nie do końca. Jest coś, o czym często zapominamy. Proces ten przebiega w dwie strony. Również niemowlę nas zmienia, sprawia że stajemy się lepsi. Ten mały człowiek jest w stanie zrobić naprawdę wiele. A poza tym wybacza sporo, pozwala nam się uczyć i nie jest tak surowy jak wielu ekspertów czy innych rodziców patrzących i oceniajacych nasze decyzje. Dziecko jest wyrozumiałe i zawsze daje nam szansę na to żeby się poprawić.

Każdy rodzic oczekując na swoje dziecko tworzy sobie w głowie obraz samego siebie jako idealnej matki, bądź idealnego ojca. Po urodzeniu dziecka zaczyna się wartościowanie rzeczy na ważne, ważniejsze i najważniejsze. Wszystko, co było dotąd tak oczywiste, nabiera innego wymiaru. Praktyka nie idzie wcale w parze z teorią, a życie weryfikuje stawiane sobie cele. Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem jest bardzo ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Każdą chwilę z dzieckiem należy traktować jak inwestycję, która z czasem zacznie szybko procentować.

Pamiętajmy, że ani telewizja, ani zabawki nie zastąpią rodziców, a obdarowywanie dziecka prezentami nie powinno stanowić rekompensaty za nasz brak czasu dla niego.

Czasami wystarczy znależć odrobinę czasu i na przykład zamiast wielkiego niedzielnego spaceru do supermarketu wyjechać na piknik za miasto. Aktywny ruch na pewno wzmocni zarówno dziecko, jak i rodziców, dodając wszystkim sił do dalszych działań.

Czas szybko płynie i role z czasem się odwracają. Na pewno nie chcielibyśmy usłyszeć kiedyś od naszego dziecka, że nie ma dla nas czasu, bo jest np. zmęczone. Nie zapominajmy o powiedzeniu: „Czym skorupka za młodu…”