Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 

biplogo

Odwiedza nas 74 gości oraz 0 użytkowników.

piątek, 14 czerwiec 2024

Ilość odsłon

Dzisiaj 54

Wczoraj 40

Tydzień 225

Miesiąc 711

Razem 353193

Dla kogo dobrą szkołą będzie technikum?

Uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej stają przed ważnym wyborem: liceum, technikum, a może szkoła branżowa? Niezdecydowani, którzy jednocześnie chcieliby mieć po szkole średniej zawód i otwartą drogę na studia, powinni wybrać technikum. Jak wygląda nauka w takiej szkole? Dlaczego warto wybrać technikum? Czy po technikum można iść na studia? Jakie kierunki oferują polskie szkoły?

Dlaczego warto iść do technikum?
Absolwent technikum może przystąpić do matury oraz egzaminów zawodowych. Warto wybrać ten rodzaj szkoły, jeśli jednocześnie chcemy zdobyć wiedzę ogólną oraz kwalifikacje do wykonywania wybranego zawodu. Absolwenci szkoły mają więcej możliwości - mogą iść na studia lub rozpocząć karierę zawodową. W ten sposób młodzi ludzie szybciej usamodzielnią się i zaczną wieść dorosłe życie.
Jak wygląda nauka w technikum?
Nauka w technikum trwa 5 lat. Uczniowie od pierwszej klasy zdobywają wiedzę ogólną oraz praktyczną dotyczącą wybranego zawodu. Przedmiotów w technikum jest zatem więcej niż w liceum ogólnokształcącym. Zakres nauczania niektórych przedmiotów ogólnych może być nieco węższy niż w szkole ogólnokształcącej, kładzie się jednak nacisk na to, by uczniowie technikum byli przygotowani do egzaminu maturalnego.
Przed wyborem kierunku w technikum, warto zorientować się, jak będzie wyglądała praca w nauczanym zawodzie. Wybór kierunku, który nie leży w zakresie zainteresowań ucznia może być błędem, a nauka okaże się problemem i trudno będzie przetrwać pięć lat ucząc się nieciekawych rzeczy.
Polskie szkoły oferują wiele ciekawych kierunków. Najpopularniejsze to na przykład:
technik informatyk,
technik logistyk,
technik żywienia i usług gastronomicznych,
technik ekonomista,
technik usług kosmetycznych,
technik hotelarstwa,
technik administracji,
technik bezpieczeństwa i higieny pracy.
Poza tymi kierunkami, które są już dobrze ugruntowane i popularne wśród polskiej młodzieży, dostępne są inne, ciekawe kierunki, którymi warto byłoby się zainteresować. Są to na przykład:
technik spawalnictwa,
technik transportu kolejowego,
technik dekarstwa,
technik budowy dróg.
Kierunków i możliwości jest naprawdę wiele. Warto zapoznać się z ofertami szkół i zdecydować czy nauka danych przedmiotów nam odpowiada. Na przykład jedno z łódzkich techników na swojej stronie internetowej przedstawia ofertę kierunku technik gazownictwa i uczniowie, którzy zdecydują się uczyć właśnie w tym zawodzie, muszą być przygotowani na naukę rozszerzonej matematyki.
Praktyki w technikum
Praktyki zawodowe organizowane u pracodawców odbywają się na podstawie umowy o praktyczną naukę zawodu, zawartej pomiędzy dyrektorem szkoły a pracodawcą przyjmującym uczniów na praktyczną naukę zawodu w formie praktyk zawodowych.
Uczniowie w wieku do lat 16 mogą mieć dziennie maksymalnie 6 godzin zajęć praktycznej nauki, natomiast osoby powyżej 16 lat - 8 godzin. Warto wiedzieć, że praktyczna nauka zawodu może odbywać się w systemie zmianowym, ale w przypadku uczniów poniżej 18 roku życia nie może wypadać w godzinach nocnych.
Szkolnictwo zawodowe nie tylko staje się coraz bardziej popularne, ale także opłacane. Wśród profesji chętnie wybieranych przez młodych ludzi zarobki mogą okazać się naprawdę imponujące. Zdobycie kwalifikacji do wykonywania określonego zawodu to dla wielu osób dobra inwestycja w swoją przyszłość, zdobycie realnych kompetencji, które mogą wykorzystać, wchodząc na rynek pracy.
Źródło: Strefa edukacji