Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 

biplogo

Odwiedza nas 48 gości oraz 0 użytkowników.

wtorek, 30 maj 2023

Ilość odsłon

Dzisiaj 57

Wczoraj 174

Tydzień 231

Miesiąc 2180

Razem 323396

Ósmoklasisto nie stresuj się, doskonal się.

Psycholog Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej – Jolanta Pappelbon, na zaproszenie Pani Sylwii Zielińskiej – doradcy zawodowego, przeprowadziła w dniach 27 i 30 września 2022 roku zajęcia warsztatowe dla klas VIII Szkoły Podstawowej nr 2 w Drawsku Pomorskim.

Warsztaty miały na celu zapoznanie uczniów z metodami radzenia sobie ze stresem oraz radzenia sobie ze skutkami stresu.

Uczniowie klas ósmych stoją przed perspektywą egzaminu ósmoklasisty, zmiany szkoły, otrzymania na świadectwie ocen pozwalających dostać się do wymarzonej szkoły. To stresujący czas w życiu uczniów kończących szkołę podstawową.

Warsztaty miały uświadomić uczniom, że stres jest tym większy im mniejsze poczucie własnej kompetencji. Im mniej pracy młodzież wkłada w rozwijanie swojej wiedzy i umiejętności, tym bardziej zagrażające są wyzwania przed którymi stają.

Istotną kwestią w zakresie radzenia sobie ze stresem jest umiejętność uspokajania swojego ciała, czyli na przykład duszności, kołatania serca, trzęsących się rąk czyn nóg lub bólu głowy gdy stoimy przed trudnym zadaniem. Psycholog wraz w uczniami wymieniali się doświadczeniami w zakresie technik uspokajania się, takich jak oddychanie przeponą, masowanie mięśni karku, czy uspokajanie serca przez kaszel.

Ważne również aby po stresującej sytuacji zorganizować sobie czas relaksu. Najlepiej jak będzie to przyjemny wysiłek fizyczny, który pozwoli „spalić adrenalinę” i spowoduje wydzielanie się hormonu szczęścia jakim są endorfiny.

Autorka Jolanta Pappelbon