Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 

biplogo

Odwiedza nas 64 gości oraz 0 użytkowników.

piątek, 14 czerwiec 2024

Ilość odsłon

Dzisiaj 54

Wczoraj 40

Tydzień 225

Miesiąc 711

Razem 353193

Poradnia na wydarzeniu w Szkole Podstawowej nr 2 pt. "Bezpieczny powrót do szkoły"

We wtorek 21 września 2021 nasza Poradnia, na zaproszenie Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Drawsku Pomorskim Pani Małgorzaty Zawiły oraz Pedagogów Pani Anny Wojtkiewicz i Pani Krystyny Plich wzięła udział w wydarzeniu profilaktycznym pod tytułem "Bezpieczny powrót do szkoły".
Wśród wielu atrakcyjnych pokazów instytucji z terenu Gminy Drawsko Pomorskie Pani Pedagog Monika Wytracz i Pani Psycholog Iwona Andrzejczak zaprezentowały uczniom metody rozwijania wszystkich zmysłów przez zabawę z elementami sensoplastyki. Propozycja takiego stymulowania rozwoju uwagi, koordynacji wzrokowo - ruchowej, a także współpracy z innymi spotkały się z dużym zainteresowaniem dzieci i nauczycieli.
Poniżej prezentujemy film z tego wydarzenia utworzony i udostępniony przez Urząd Miasta Drawsko Pomorskie, kilka zdjęć z naszych zajęć oraz artykuł Pani Moniki Wytracz przybliżający nam zagadnienia sensoplastyki. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi informacjami na ten temat.

https://www.facebook.com/Drawsko/videos/313403950557112/

Zajęcia z elementami sensoplastyki
Choć sama nazwa sensoplastyka brzmi dość tajemniczo, to okazuje się, że kryje się za nią wspaniała metoda wspierania rozwoju dziecka. Jest to również świetna atrakcja dla dzieci, które przy okazji zabawy, wykorzystują wszystkie swoje zmysły i uczą się wyrażać emocje i uczucia. Metoda ta jest przeznaczona dla dzieci i osób dorosłych w wieku od 0 do 100 lat. Zajęcia sensoplastyczne dla dzieci to różne aktywności plastyczne, które angażują jednocześnie kilka zmysłów. Plastyka sensoryczna potrafi zająć na wiele godzin nie tylko dzieci, ale i samych dorosłych. Niewątpliwą zaletą zajęć sensorycznych jest to, że do ich przeprowadzenia można użyć ogólnodostępnych produktów, które znajdziemy w kuchni. Zajęcia są multikolorowe, wielozapachowe, wielosmakowe, pojawia się mnogość faktur, tekstur oraz cała paleta ekologicznych barw, co wpływa na optymalny rozwój całego organizmu.
Sensoplastyka to swobodna, nieskrępowana aktywność, warto ubrać dzieci w strój, który może bez obaw ubrudzić. Główną zaletą sensoplastyki jest to, że wykorzystuje wyłącznie naturalne składniki, które najczęściej mamy zawsze pod ręką w kuchni, np. mąkę, sól, makaron, barwniki spożywcze. Dzięki temu dziecko może nie tylko bezpiecznie dotknąć, ale również spróbować każdego produktu. Nie potrzeba drogich rekwizytów i czasochłonnych przygotowań do zajęć. Dzięki oddziaływaniu na układ nerwowy bardzo korzystnie wpływa na rozwój mowy. Rozwija również kreatywność, twórcze myślenie oraz swobodę działania.
Poprzez zaangażowanie wielu zmysłów opartych na sensoplastyce dzieci łatwiej ujawniają swoje uczucia i emocje. Dzięki temu, że jest to forma zabawy, uczestnikom dużo łatwiej się otworzyć.
Podczas naszych zajęć prowadzonych w ramach profilaktycznego spotkania "Bezpieczny powrót do szkoły" dzieci miały okazję obserwować, jak materiał, który jest suchy i sypki zmienia się w mokry i kleisty, a następnie w miękki i stały. Poznawały sposoby przemiany materiałów i produktów, kształtując jednocześnie swoje zdolności manualne. Było twórczo, kolorowo, pachnąco i kreatywnie brudno.

sp2 21.09.21 5

sp2 21.09.21 4

sp2 21.09.21 2

 

sp2 21.09.21 1